OpenWRT: простий спосіб встановлення системи для архітектури х86-64.

На сайті «OpenWRT» описано доволі складний спосіб встановлення цієї системи навіть для підготовленого користувача. В цій інструкції розповідається як це зробити простіше.

Створення завантажувальної USB-флешки буде відбуватися в системі «Windows».

Нам знадобиться USB-флешка об’ємом від 8Гб. Проміжною системою (з якої буде встановлюватися OpenWRT) я вибрав Ubuntu 24.04, а її образ займає приблизно 6 Гб. Звідси і розмір флешки. Як і рекомендують самі розробники Ubuntu, образ «ubuntu-24.04-desktop-amd64.iso» записуємо на флеш-накопичувач за допомогою «balenaEtcher».

Після цього, в програмі «MiniTool Partition Wizard», не задіяну область флешки (повний об’єм якої складає 8Гб), відформатуйте у FAT32 та вкажіть назву розділу «Data».

Скопіюйте розпакований образ останньої стабільної версії OpenWRT для x86-64. На цей момент такою є «openwrt-23.05.3-x86-64-generic-ext4-combined-efi.img».

На цьому етап підготовки закінчено.

Вставляємо флешку в комп’ютер на який ми хочемо встановити «OpenWRT», змінюємо порядок завантаження в BIOS і завантажуємося в «Ubuntu». Як Ви, напевно знаєте, «Ubuntu» за замовчуванням завантажується в режимі LiveCD. Після того як з’явиться робочий стіл закрийте вікно «Welcome to Ubuntu».

Перше, що я рекомендую зробити, це запустити програму «GParted» і видалити всі розділи на внутрішньому HDD або SSD-диску (на тому, куди ми будемо ставити OpenWRT). Не забувайте застосовувати зміни. На зображенні нижче, встановлення буде відбуватися на SSD-диск об’ємом 256 Гб.

Відкриваємо розділ нашої флешки (ми назвали його «Data» при створенні) де лежить образ OpenWRT і в контекстному меню файлу «Open with…» вибираємо «Disk Image Writer». В опції «Destination» вказуємо наш диск і тиснемо «Start Restoring…».

Знову відкриваємо «GParted».

В моїй системі, на цьому етапі, «GParted» завжди видає два попередження.

На першому натисніть «ОК», на другому «Fix».

Розширюємо розділ «/dev/sda2» на весь обсяг нерозміченого простору. Справа в тому, що OpenWRT не має власного інсталятора, а «root» розділ після запису образу становить близько 100Мб. Решта місця на диску не задіяна.

Зверніть увагу. Щоб все пройшло добре, потрібно зменшити новий розмір розділу (New size) на 1MiB. Без цього «GParted» у мене видавав помилку.

Ще раз: не забувайте застосовувати зміни!

На цьому встановлення OpenWRT закінчено. Можете перезавантажити систему та налаштовувати мережу. За замовчуванням LAN-інтерфейс в OpenWRT має адресу «192.168.1.1», пароль для «root» не встановлений (залиште це поле порожнім при вході в веб-інтерфейс).